Kelkin Project

Skill and Opportunity for Afghanistan Women

پروژه کــلکـین

فرصت و مهارت برای زنان افغانستان

با همکاری مدرسه دیزاین اینورس

پروژه کلکین تلاشی است برای مهارت‌آموزی به زنان افغانستانی که به‌دلیل شرایط سیاسی حاکم بر این کشور، از آموزش و دسترسی به بازار کار محروم شده‌اند.

پروژه کلکین، مجموعه‌ای از چند ترم آموزش رایگان و داوطلبانه مهارت‌های دیزاین است که شرکت بین‌المللی مشاوره برندینگ وند در هشتم مارس ۲۰۲۲ و هم‌زمان با روز جهانی زن آن را آغاز کرده است. پروژه‌ای که مهم‌ترین هدف آن ایجاد فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان این پروژه و رساندن این افراد به درآمدزایی است.

مأموریت پروژه

افغانستان، همسایه‌هم‌زبان و هم‌فرهنگِ ما، این روزها هنگامه‌تاریکی و سیاهی است؛ آفتِ جهل بر خرمنِ اندیشه و روشن‌رایی افتاده و در این معرکه، زنان محکومینِ اول و آخرند. راهِ ناهموارِ دانش‌اندوزی و کار کردن، حالا برای زنان این سرزمین به کلی مسدود شده. اما ما باور داریم که زنانِ افغانستانی به عقب بازنمی‌گردند و راه «روشنی» را بلدند.
به مناسبت روز جهانی زن (هشتم مارس) می‌خواهیم دستی بلند کنیم به سویِ همت و توانِ زنانِ افغانستانی تا در این روزهای تلخ بتوانند مهارت بیاموزند و کار کنند و محو نشوند.
مسئولیت اجتماعی‌مان را گره زدیم به آنچه که از علم دیزاین می‌دانیم که حاصل آن شد ایده‌برگزاری پروژه آنلاین آموزشی «کلکین». پروژه و پروژه‌ای که هدف از آن باز شدن مسیری هرچند کوچک برای مهارت‌آموزی و استقلال مالی زنان افغانستان است.
شاید دانشگاه‌ها را بسته باشند؛ شاید مدارس را تعطیل کرده باشند؛ شاید زنان شاغل را از کار بیکار کرده باشند؛ شاید موفق به تنگ‌کردن عرصه‌های فعالیت اجتماعی برای زنان شده باشند؛ شاید زنان را خانه‌نشین کرده باشند؛ اما… ما باور داریم تا زمانی که زنان به مسیرها و فرصت‌های مهارتی دسترسی دارند نمی‌توان آینده را از آنان ربود.

شرح دوره

گروه هدف این پروژه همه زنان و دختران علاقه‌مند به رشته‌های گرافیک، طراحی و دیزاین ساکن افغانستان است یا آنهایی است که به ناچار وطنشان را ترک گفته‌اند اما مشتاق فراگیری این مهارت‌ها جهت یافتن شغل و کسب درآمد هستند. در این پروژه آموزشی و مهارت‌محور، به دانشجویان متناسب با سرفصل‌های طراحی شده، مهارت‌های لازم آموخته می‌شود و پس از آن به بازار کار وصل می‌شوند.

ویژگی‌های پروژه کلکین برای زنان و دختران افغانستان

•  آشنایی با مفاهیم، اصول‌و روش‌های دیزاین
• شناخت کاربرد‌های گوناگون دیزاین
• شرکت در کارگاه‌های تخصصی و انجام پروژه‌های عملی
•  تسهیل دسترسی به فرصت‌های شغلی از طریق معرفی به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف
•  شبکه‌سازی با فعالان حوزه دیزاین و گرافیک
•  کارگاه عملی
•  اعطای مدرک معتبر

زمان‌بندی و محتوای درس‌های آموزشی پروژه کلکین

با توجه به آنالیز نیازهای اعلام‌شده و درخواست‌‌های کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند، برگزارکنندگان پروژه تصمیم گرفتند که کلکین را در دو ترم آموزشی برگزار کنند.

ترم نخست مشتمل بر یک درس تئوریک «سواد دیزاین»، و دو درس آموزش نرم‌افزارهای کاربردی شامل «فتوشاپ مقدماتی» و «ایلاستریتور» است. کلاس‌های درس سواد دیزاین هشت جلسه دارد و به صورت آنلاین برگزار می‌شود. این کلاس‌ها با تدریس تورج صابری‌وند، مدیر پروژه کلکین از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ شروع شده و تا پایان خرداد ادامه دارد. این ترم تحصیلی دو استاد میهمان نیز خواهد داشت. افسانه کامران مبحث «نشانه‌شناسی» و اعظم ده‌صوفیانی موضوعاتی درباب «مبانی ارتباطات انسانی» را به دانشجویان ارائه خواهند کرد. سرفصل‌های دروس ترم یک پروژه کلکین بدین شرح است:

نرم‌افزارهای دیزاین

 • ایلاستریتور
 • فتوشاپ

سواد دیزاین

 • تفکر دیزاین
 • مدیریت حرکت چشم
 • Fluency و Saliency
 • شخصیت دیزاین‌
 • رنگ و نشانه‌شناسی
 • مبانی ارتباطات انسانی
 • پروتوتایپینگ
 • شیوه ارائه و بهبود دیزاین‌ها

در ترم دوم پروژه کلکین، دانشحویان در کارگاه‌های تخصصی وب‌دیزاین و گرافیک‌دیزاین شرکت خواهند کرد. لازم به ذکر است که این ترم به طور کاملا پروژه‌محور است و در آن هیچ‌گونه محتوای نظری تدریس نمی‌شود و شرکت‌کنندگان از ابتدای این دوره دیزاین را به شکل عملی و حرفه‌ای زیر نظر اساتید دوره شروع خواهند کرد. برپایه برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در ترم دوم پروژه کلکین سرفصل‌های زیر محور آموزش‌های عملی و مهارتی به دانشجویان قرار می‌گیرند:

کارگاه‌های تخصصی وب‌دیزاین و گرافیک‌دیزاین (پروژه عملی)

 • محتوای شبکه‌های اجتماعی دیزاین
 • اصولUI
 • خرید دامنه و هاست
 • نصب ورد پرس
 • فرایند دیزاین
 • شروع پروژه
 • محاسبه و اعلام قیمت
 • ارائه پروه

همچنین در طول دوره، دانشجویان در حداقل سه پنل آنلاینِ«دیدار با دیزاینرهای نام آشنای ایران»، «نیازسنجی بازار کار دیزاین در ایران» و نیز پنل «مهارت‌های نرم» شرکت خواهند داشت که درباره جزئيات آن متعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود.

کیفیت دوره‌های پروژه کلکین

پروژه آموزشی و مهارت‌آموزی کلکین در طی چند ماه برگزار می‌شود و دانشجویان، مباحث مرتبط با هر درس را از اساتید فرا می‌گیرند. علاوه بر این مدرسان، کارگاه‌های رفع اشکال و اجرای پروژه‌های عملی تمرینی، چگونگی مدیریت پروژه‌ها و نحوه ارتباط و تعامل با شرکت‌ها را به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهند. در پایان دوره‌ آموزشی نیز شرکت‌کنندگان پروژه عملی را با راهنمایی‌های مدرسان می‌گذرانند و چنانچه دوره را با موفقیت طی کنند، برای آنها گواهینامه صادر می‌شود و به شرکت‌های حامی کمپین جهت دریافت سفارش کار به صورت پاره‌وقت و فری‌لنسری معرفی می‌شوند.

آموزش آنلاین اینورس

محتواهای دوره‌های آموزشی و مهارتی پروژه کلکین به طور کامل آنلاین ارائه می‌شود. از جمله نقاط قوت و برجسته‌ پروژه کلکین، مشارکت مدرسه هنر و دیزاین «اینورس» در برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی است. اینورس همکار اصلی برگزاری دوره‌هاست که دروس نظری و تخصصی را به صورت ضبط شده در پلتفرم اختصاصی خود بارگذاری می‌کند و در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. به هر یک از دانشجویان پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام، لینک اختصاصی دسترسی به محتوا داده شده و مدرسان هر درس نیز به فراخور نیازهای دانشجویان، زمان‌هایی را برای سوال و جواب، رفع اشکال، و انجام دروس عملی پیش‌بینی می‌کنند. در کلاس‌های نظری و عملی حضور تمام دانشجویان الزامی است. همچنین صدای ضبط‌شده‌ کلاس‌ها پس از اتمام هر جلسه، در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود.  

مدرسان پروژه کلکین

در پروژه کلکین تلاش شده کیفیت دوره‌‌های آموزشی از نظر شیوه برگزاری و محتوایی که به دانشجویان درس داده می‌شود، سطح بالا باشد. از همین رو برای هر سرفصل آموزشی از مدرسان صاحبنظر و تراز اول دیزاین و گرافیک برای تدریس دعوت به عمل آمده است.

پرنیا پاوپر

طراح گرافیک و مدرس نرم‌افزار

علی شمس

طراح گرافیک و مدرس نرم‌افزار

علیرضا اردوبادی

موسس و مدیرعامل مدرسه اینورس

تورج صابری‌وند

دیزاین استراتژیست و مدرس سواد دیزاین

همکاران پروژه کلکین

میترا فردوسی

مدیر ارتباطات پروژه

پریسا جاوید

مدیر آموزش مدرسه اینورس

نازنین آهنی

مشاور پروژه

مبینا نوراللهی

دیزاینر

اشکان اللهیاری

مشاور پروژه

حامد شجاعی

دیزاینر

جلیل نوربخش

مشاور پروژه

نیما وفابخش

دیزاینر

همراهان کلکین

از ابتدای انتشار فراخوان پروژه کلکین تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی برای پیوستن به پروژه کلکین ابراز تمایل کردند. نظر به این استقبال، همراهی شرکت‌ها در قالب یک مشارکت داوطلبانه برای ایجاد فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان کلکین تعریف شد.

در نهایت هم ۳۲ شرکت ایرانی پای کار آمدند تا هر کاری از دستشان برآمد برای ورود فارغ‌التحصیلان پروژه کلکین به بازار کار انجام دهند. شرکت وند به عنوان بانی برگزاری پروژه کلکین، دانشجویانی که با موفقیت دوره‌های مهارتی و آموزشی را بگذرانند به شرکت‌ها معرفی می‌کند تا متناسب با حوزه‌ها و زمینه‌های شغلی و نیازها سفارش کار دریافت کنند و در نهایت نیز صورت فری‌لنسری و پاره‌وقت پروژه‌ها را اجرایی کنند.

پروژه کلکین در بخش رسانه‌ای نیز همراهان بسیاری دارد. متعاقب تحولات سیاسی در افغانستان و محرومیت از درس و تحصیل دختران و زنان این کشور، رسانه‌های داخلی و بین‌المللی به پروژه کلکین توجه بسیاری نشان دادند. بسیاری از رسانه‌های فراخوان ثبت نام و شرکت در پروژه را منتشر کردند و در خبرها و گزارش‌های خود درباره ماموریت و اهداف پروژه کلکین، نوشته‌اند. کلکین حالا دارای باشگاه حامیان رسانه‌ای است که به اطلاع‌رسانی و تولید محتوای مرتبط با پروژه در فضای رسمی و شبکه‌های اجتماعی خود مشغولند. رسانه‌هایی که نام و نشان آنها در زیر آورده شده، بخش کوچکی از جامعه بزرگ مطبوعاتی کشور هستند که با مسئولیت‌پذیری اهداف اجتماعی و مدنی پروژه کلکین را ارج نهاده‌اند.

جزئیات

 • طراحی دوره‌ براساس نیازهای بازار کار در دو کشور ایران و افغانستان طراحی شده و پروژه‌های عملی نیز متناسب با نیاز شرکت‌ها پیشنهاد و اجرایی می‌شوند.
 • جزئیات و محتوای دوره‌ها ثابت نیست و ممکن است متناسب با سطح دانش و توانایی‌، علایق‌، و مهم‌تر از آن میزان دسترسی‌ها و شرایط بازار کار، تغییر کند.
 • مشارکت شرکت‌ها و حامیان پروژه در راستای مسئولیت اجتماعی است و هیچ‌گونه تعهد و مسئولیتی درباره اشتغال شرکت‌کنندگان برای آنها ایجاد نمی‌کند.
 • موضوع، شرایط، و تاریخ برگزاری دوره‌های آینده پروژه کلکین به‌زودی اعلام می‌شود.

کمپین‌های مسئولیت اجتماعی وند

شرکت مشاوره برندینگ وند به موازات فعالیت حرفه‌ای در حوزه دیزاین و برندینگ، در سال‌های گذشته چندین کمپین موفق و اثرگذار با موضوعات فرهنگی و اجتماعی به‌شرح زیر برگزار کرده است

کمپین اعتراض مردمی به تحریم دارو

هدف این کمپین رساندن صدای ایرانیان به جهانیان درباره اثرات تحریم‌های بانکی بر واردات دارو و تجهیزات پزشکی بود. این کمپین در سال ۹۸ آغاز شد که در آن عموم مردم در وب‌سایت popularprotest اعتراض خودشان را نسبت به تحریم‌ها خطاب به دبیرکل وقت سازمان ملل متحد اعلام می‌کردند. در بخشی از این کمپین ۱۵۰ نفر از چهره‌های علمی و دانشگاهی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و هنرمندان اعتراض خودشان را با امضای کارت پستال کمپین خطاب به دبیر کل سازمان ملل و ارسال آن نشان دادند.

پروژه «کدام‌یک زن است»

پروژه «کدام‌یک زن است» برنامه‌ای هنری و مدنی با تاکید بر آگاهی عمومی از نقش‌های جنسیتی درباره زنان و مردان ایرانی بود که در سال ۹۴ اجرا شد. در این پروژه، دیزاینر ۲۴ طرح گرافیکی از پیکر انسانی فاقد نشانه‌های فیزیولوژیک در کنار یکدیگر و در حال انجام کنش خاصی دیزاین شد که در آن مخاطبان باید جنسیت هر کدام را حدس می‌زدند. پیام اصلی این پروژه تاکید بر کلیشه‌های جنسیتی و فهم عمومی از آن در جامعه ایرانی بود. این پروژه در قالب دو نمایشگاه داخلی و بین‌المللی و انتشار به صورت موشن‌گرافیک در فضای مجازی اجرا شد. پروژه «کدام‌یک زن است» با استقبال زیادی در میان جامعه مدنی، گرافیک و هنرمندان روبرو شد و جایزه سرو نقره‌ای دوسالانه گرافیک ایران نیز برای طراح آن به ارمغان آورد.

کمپین «تو ادامه کلیشه‌ها نباش»

کمپین «تو ادامه کلیشه‌ها نباش» کوششی بود برای نشان دادن تهدیدهایی که مانع حضور و مشارکت اجتماعی و اقتصادی زنان در جامعه می‌شود. در این کمپین که با مشارکت شرکت «پرگاس طب»، تولیدکننده مراقبتی و بهداشتی و زیبایی برند لافارر، برگزار شد، هدف این بود که با کنکاش در جامعه، به عموم مردم درباره کلیشه‌های جنسیتی رایج آگاهی‌بخشی کند. کلیشه‌هایی که در نگاه و رویکرد افراد و گروه‌های مختلف نسبت به زنان وجود دارد و مانع از شکوفایی توانمندی‌ها و استعدادهای زنان می‌شود. این کمپین در سه‌ فاز شناسایی و تولید محتوای رسانه‌ای درباره کلیشه‌ها، آگاهی‌بخشی و راهکارهای مقابله با کلیشه‌ها، و معرفی زنان موفق و الهام‌بخش در گذشتن از سد کلیشه‌ها در بهمن ۱۳۹۸ برگزار شد.

کمپین «VisaStory»

کمپین اعتراض به شرایط و فرآیند صدور روادید سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در تهران بود. نمایندگی‌های دیپلماتیک برخوردهای نامناسب با مراجعه‌کنندگان از خود نشان می‌دادند که به‌ هیچ‌وجه قابل قبول نبود. این کمپین در سال ۹۶ شروع شد و بهانه اصلی آن نیز خودداری سفارت ایتالیا از صدور روادید برای تورج صابری‌وند بود. صابری‌وند که برنده جایزه معتبر A Design شده بود، به دعوت دبیرخانه جشنواره به ایتالیا دعوت شده بود، اما سفارت این کشور در تهران با رفتارهای نامناسب، بهانه‌تراشی‌ها و کارشکنی‌ها‌ و… در تعیین وقت سفارت کوتاهی کرد. در اعتراض به این نوع برخوردها و به‌ویژه دخالت واسطه‌ها در فرایندهای صدور ویزا، دادخواستی مدنی خطاب به وزارت خارجه وقت کشور نوشته شد و مراتب اعتراض از نحوه برخورد نمایندگان دیپلماتیک اعلام شد. افراد زیادی این دادخواست را امضا کردند و وزارت خارجه نیز بیانیه‌ای صادر کرد. در همین زمینه سایتی به نام VisaStory نیز طراحی شد که در آن افراد مختلف روایت‌ها و تجربه‌‌هایشان از ماجراهای سفارتخانه‌های دولت‌های خارجی در ایران بنویسند. این کمپین در رسانه‌های داخلی و خارجی انعکاس زیادی داشت و در نهایت نیز با پس فرستادن جایزه به رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران به پایان رسید.

مشارکت در پروژه کلکین

کلکین، پروژه‌ای است که تازه متولد شده و ما بر این باوریم با همراهی و پشت‌گرمی حامیان خود، آینده‌ بهتری را برای گروه‌های هدف خود رقم می‌زند. این برنامه‌ آموزشی و مهارتی شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری، رسانه‌ای و فرهنگی زیادی را گرد هم جمع کرده و از پیوستن اعضای تازه هم استقبال می‌کند. اگر شرکت و مجموعه‌ای هستید که مایلید به جمع مشارکت‌کنندگان پروژه کلکین بپیوندید و با ما در ادامه مسیر یا برنامه‌های آینده همراه باشید، اطلاعات خود را وارد کنید: